Australia jest najmniejszym i najpóźniej odkrytym kontynentem, leży on całkowicie na półkuli południowej pomiędzy Oceanem Indyjskim a Oceanem Spokojnym. Jego powierzchnia wynosi 7 687 000 km2, w tym powierzchnia lądu 7 617 930 km2 a powierzchnia wód 68 920 km2
W Australii panuje zróżnicowany klimat, na północy równikowy wilgotny, na południu podrównikowy (z porą suchą i wilgotną) i zwrotnikowy suchy, na południowym wschodzie i Tasmanii podzwrotnikowy, na wschodnim wybrzeżu morski.
Powierzchnię Australii pokrywa równina o wysokości od 200 do 300 m n.p.m. Najwyższym szczytem jest Góra Kościuszki (2230 m n.p.m.). Ok. 2/3 kontynentu cierpi na niedobór wody, większe miasta znajdują się na wybrzeżach kontynentu. Główny system rzeczny tworzą Murray-Darling. Największe jeziora to: Eyre, Torrens. Tereny Australii to w większości pustynny płaskowyż, żyzne gleby można znaleźć jedynie na południowym wschodzie. Australia posiada jednak bardzo bogate zasoby naturalne, takie jak: boksyty, węgiel, ruda żelaza, miedź, cyna, srebro, uran, nikiel, wolfram, złoża piasku, ołów, cynk, diamenty, gaz ziemny, ropa naftowa.
Stolicą Australii jest Canberra, językiem urzędowym jest angielski. Ustrojem panującym w Australii jest demokracja a głową państwa pozostaje monarcha brytyjski. Walutą 1 dolar australijski ($A). Do największych miast Australii należą: Sydney, Melbourne, Brisbane, Adelaide, Canberra, Perth.
Ludność całego kontynentu wynosi ok. 22 000 000.
Australia dysponuje nowoczesną, kapitalistyczną gospodarką, a poziom PKB dorównuje czterem najzamożniejszym państwom Europy. Australia posiada duże zasoby naturalne i jest ważnym eksporterem żywności, minerałów, metali i paliw.