Northern Territory – Terytorium Północne – terytorium autonomiczne Związku Australijskiego, zajmujące środkową i północną część Australii, pomiędzy Queenslandem, Australią Południową i Australią Zachodnią. Dodatkowo w skład NT wchodzi kilka wysp przybrzeżnych np.:(Melville’a, Bathurst, Groote Eylandt) Do głównych miast należą: Katherine, Alice Springs, Tennant Creek.
Obszar Terytorium Północnego leży w większości w obrębie prekambryjskiej platformy australijskiej i wznosi się stopniowo z północy (Ziemia Arnhema), przez pustynię Tanami na zachodzie i Płaskowyż Barkly na wschodzie ku południu (góry MacDonnella – Mount Liebig, 1522 m n.p.m.). Południowo-wschodnią część Terytorium Północnego zajmuje piaszczysta Pustynia Simpsona, południową – tektoniczny Rów Amadeusza z licznymi górami wyspowymi (Ayers Rock i in.).
Na TN panuje zróżnicowany klimat na północy równikowy wilgotny, w środkowej części podrównikowy i zwrotnikowy monsunowy, na południu zwrotnikowy skrajnie suchy. Stała sieć rzeczna występuje tylko na północnym obszarze, na pozostałej powierzchni występują rzeki okresowe (funkcjonują w porze deszczowej) i epizodyczne oraz okresowe słone jeziora.
Do flory zalicza się głównie las tropikalny eukaliptusowy oraz sawanny trawiaste, scrub, zespoły półpustynne
i pustynne. Występuje tu również bogata fauna, liczne gatunkami kangurów i jadowitych węży, pies dingo, struś emu oraz krokodyl różańcowy. Terytorium Północne jest słabo zaludnione, średnio 0,1 osoby na km2. Znaczną część ludności stanowią tubylcy (Aborygeni).
Występują tu bogate złoża uranu, boksyty, a także srebro, złoto, cynk, ołów, miedź i in. kruszce. Gospodarka rolna oparta jest głównie na hodowli, zwłaszcza bydła. Uprawia się warzywa, owoce, rośliny pastewne.