Tasmania – najmniejszy stan Australii, obejmuje wyspę Tasmanię i kilka innych wysp: King, Furneaux, Wyspy Huntera, Macquarie.
Do głównych miast należą: Hobart, Launceston, Port Arthur, Queenstown.
Tasmania jest geologicznym przedłużeniem Wielkich Gór Wododziałowych we wschodniej Australii. Cechuje się rzeźbą górzysto-wyżynną (Mount Ossa – 1617 m n.p.m.). Na Tasmanii występują liczne formy polodowcowe i głębokie doliny rzeczne. Wąskie pasy nizin występują tylko na wybrzeżach. Klimat oceaniczny o znacznej wilgotności – od 1800 do 3500 mm opadu rocznie, podzwrotnikowy, na wybrzeżu południowym – umiarkowany.
Występuje tu szereg jezior polodowcowych. Liczne krótkie rzeki o dużym spadku wykorzystywane są do celów energetycznych. Tasmania jest silnie zalesiona, miejscami występują też torfowiska. W dość bogatej faunie osobliwością jest drapieżny torbacz – diabeł tasmański (Sarcophilus harrisii).
Tasmania posiada złoża srebra, cynku i ołowiu, cyny, wolframu, a także
węgla kamiennego i ropy naftowej. Rozwija się hutnictwo aluminium i cynku oraz przemysł metalowy, drzewno-papierniczy i spożywczy. Gospodarka rolna to m.in. uprawa owoców, warzyw, zbóż i hodowla bydła i owiec.