Victoria – stan w w południowo-wschodniej części kraju. Do jego głównych miast należą: Melbourne, Geelong, Ballarat, Bendigo. Na południu rozciąga się szeroki pas nizin nadbrzeżnych, Wielkie Góry Wododziałowe, część zachodnia ma charakter wyżynny (300-400 m n.p.m.), zaś wschodnia przybiera charakter górski, w obrębie Alp Australijskich (2000 m n.p.m.). Na północy leży nizina Murray, przecięta dolinami rzek.
W Wiktorii panuje klimat podzwrotnikowy, na południu o cechach śródziemnomorskich (roczny opad od 600 do 1500 mm), na północy znacznie suchszy (opady rzędu 400 mm rocznie). Gęsta sieć rzek zasobnych w wodę. Faunę stanowią lasy eukaliptusowe, zarośla mallee-scrubu oraz roślinność alpejska. Wśród zwierząt żyjących na terytorium tego stanu występuje rzadki stekowiec – dziobak (Ornithorhynchus), a także kolczatka, koala, wombat, różne gatunki kangurów, z ptaków – lirogon i papugi.
Podstawową gałęzią gospodarki jest rolnictwo, uprawa się tu pszenice, kukurydzę, jęczmień, winną latorośl i tytoń oraz sadownictwo. Prowadzi się hodowlę bydła i owiec.
W Wiktorii występują bardzo duże pokłady węgla brunatnego dzięki temu rozwinął się przemysł energetyczny. Eksploatuje się również ropę naftową. Ważną rolę w gospodarce stanu odgrywa turystyka. Głównym ośrodkiem przemysłowym, naukowym, kulturalnym i turystycznym stanu jest aglomeracja Melbourne.