Western Australia – Australia Zachodnia – największy stan Australii, w zachodniej części kontynentu. Do głównych jego miast należą: Perth, Fremantle, Kalgoorlie, Broome, Bunbury, Albany.
We wschodniej części Australii Zachodniej znajdują się rozległe rezerwaty Aborygenów.
Niemal cały stan (90% powierzchni) leży na Wyżynie Zachodnioaustralijskiej, góry Hamersley (Mt. Meharry, 1250 m n.p.m.) znajdują się w północno-zachodniej części stanu. Na północnym wschodzie leży rozległa wyżyna Kimberley (wysokość do 936 m n.p.m). Północno-wschodnią część stanu zajmują pustynie: Wielka Pustynia Piaszczysta, Pustynia Gibsona, Wielka Pustynia Wiktorii. Stan ten cechuje się suchym i skrajnie suchym klimatem zwrotnikowym (roczny opad od 150 do 400 mm). Tylko północny skraj wyżyny Kimberley leży w strefie klimatu podrównikowego o opadach rocznych powyżej 1000 mm i wyraźnej porze wilgotnej w okresie letnim. Południowo-zachodnia część stanu charakteryzuje się klimatem podzwrotnikowym z opadami w porze zimowej Większość rzek Australii Zachodniej ma charakter okresowy, krótkie stałe rzeki to m.in.: Aschburton, Fitzroy, Murchison, Gascoyne. Występują liczne jeziora, pokryte skorupą solną. Dominują tu gleby pustynne, czerwonoziemy i gleby bielico. Obszary leśne występują tylko na północy i na południowym zachodzie stanu, pozostałą powierzchnie zajmują półpustynne formacje trawiaste i scrub. Żyją tu liczne gatunki kangurów i innych torbaczy, dziki pies dingo, struś emu, na południu kolczatki.
Do bogactw naturalnych Australii Zachodniej należą: rudy żelaza i manganu, złoto, diamenty, uran, azbest, boksyty oraz ropa naftowa i gaz ziemny.
Jeżeli chodzi o gospodarkę rolną uprawia się tu głównie pszenice, jęczmień oraz prowadzi się hodowle owiec (ponad 30 mln sztuk) i bydła.
W Australii zachodniej ważną rolę odgrywa hutnictwo i przemysł przetwórczy. Głównym portem morskim stanu jest Fremantle, lotniczym – Perth.